Skopje Official Results!

4th Skopje Open & WBGF 2023 World Team Championship Official Results
21-27 August 2023
Limak Skopje Luxury Hotel / Skopje, North Macedonia
Total Prize Pool: 125.000 Euros

WBGF 2023 World Team Championship (25 nations):
Winner FRANCE: Alain Babillon (cap) / Evan Bourgnon / Olivier Decultot / Olivier Croisille / Stéphane Chenevière / Tristan Remille
Finalist USA: Antoinette-Marie Williams / Candace Mayeron (cap) / David Klausa / Frank Talbot / Ian Terry / Matt Reklaitis / Petko Kostadinov / Roberto Litzenberger
3rd HOLLAND: Christian Sørensen / Misja Alma / Paulus van Rooijen / Paul van Dijke / Peter van Rooij (cap) / Rolf Schreuder
Best Individual Performance Award Christian Sørensen – Holland
Finals Bracket: https://www.commoninja.com/…/548a893b-dc63-4019-880c…

—————————————
MASTERS Category (123 players):
Main:
Winner David Klausa – USA
Finalist Lorenzo Rinaldo – Italy
3rd Frank Talbot – USA
4/5th Güral Bulut – Turkey
4/5th Edmond Mezini – Italy
6/9th Gianlazzaro Sanna – Italy
6/9th Andreas Hofmann – Germany
6/9th Tobias Hellwag – Germany
6/9th Nodar Gagua – Georgia
Last Chance:
Winner Torsten Lux – Germany
Finalist Rainer Birkle – Germany
Semi finalist Reece Hodges – United Kingdom
Semi finalist Adam Prager – Israel
Undefeated #1/2: https://www.commoninja.com/…/173a35cc-6548-4e25-b3d0…
Undefeated #2/2: https://www.commoninja.com/…/89e85c00-4c2f-43b4-a9e8…
2nd Chance #1/3: https://www.commoninja.com/…/38e86a72-3fa8-4e6b-b1aa…
2nd Chance #2/3: https://www.commoninja.com/…/83541828-fa99-418f-a2b2…
2nd Chance #3/3: https://www.commoninja.com/…/aa6abb8a-7343-477d-afd6…
Last Chance #1/2: https://www.commoninja.com/…/40a2070d-51d8-449b-b93c…
Last Chance #2/2: https://www.commoninja.com/…/2f4e9eef-4f7b-46a2-bfc1…


—————————————
INTERMEDIATES Category (70 players):
Main:
Winner Athanasios Adam – Greece
Finalist Leko Ristovski – North Macedonia
3rd Fred Brendler – Germany
4/5th Ömer Çakıcı – Turkey
4/5th Hikmet Tunç – Turkey
Last Chance:
Winner Pero Dimitrovski – North Macedonia
Finalist Kudret Ustaoğlu – Turkey
Semi finalist Vancho Janakievski – North Macedonia
Semi finalist Gökhan Ramazanoğlu – Turkey
Undefeated: https://www.commoninja.com/…/d921b809-c6fa-46cd-bd4e…
2nd Chance #1/2: https://www.commoninja.com/…/5b78fffe-6e85-4b6b-9e68…
2nd Chance #2/2: https://www.commoninja.com/…/db9b6406-c8f0-4aa3-afec…
Last Chance: https://www.commoninja.com/…/9385f1b1-4df7-4d51-81f6…
—————————————
Doubles Consultation (64 teams):
Winner Matt Reklaitis/Petko Kostadinov – USA/USA
Finalist Georges Grünbaum/Joel Kunz – Switzerland/Switzerland
Semi finalist Dagfinn Husum Snarheim/Marianne Snarheim Husum – Norway/Norway
Semi finalist Patrick Didisheim/Thibaud Thompson – Switzerland/Switzerland
Doubles Consultation: https://www.commoninja.com/…/0efa35e7-e57a-4633-b749…
—————————————
500€ Super Jackpot #1 (32 players):
Winner Ioannis Atmatzidis – Greece
Finalist Elias Kritikos – Norway
Semi finalist Timo Vaatainen – Finland
Semi finalist Johan Huyck – Belgium
500€ Super Jackpot #1: https://www.commoninja.com/…/2e0c8f5b-0e3e-4ad2-91e0…
—————————————
Overflow 500€ Super Jackpot (24 players):
Winner Nodar Gagua – Georgia
Finalist Hans Liby – Norway
3rd Sergiu Malis – Romania
Overflow 500€ Super Jackpot: https://www.commoninja.com/…/9edc7395-8173-4f72-9826…
—————————————
Seniors #1 (64 players):
Winner Hristo Ainovski – North Macedonia
Finalist Haydar Uruçoğlu – Turkey
Semi finalist Takis Chatzelis – Greece
Semi finalist Stefan Frigerio – Switzerland
—————————————
Overflow Seniors (32 players):
Winner Chris Rogers – United Kingdom
Finalist Stavros Tsolakos – Greece
Semi finalist Alain Babillon – France
Semi finalist Tasos Maniatis – Greece
—————————————
Ladies #1 (32 players):
Winner Gülderen Gücavlı – Turkey
Finalist Angela Toleva – North Macedonia
Semi finalist Marilena Montano – Italy
Semi finalist Julianna Johansen – Denmark
—————————————
Overflow Ladies (8 players):
Winner Marianne Snarheim Husum – Norway
Finalist Gözde Diptaş – Turkey
—————————————
Speedgammon #1 (64 players):
Winner Chris Rogers – United Kingdom
Finalist Marianne Snarheim Husum – Norway
Semi finalist Denan Velagic – Bosnia & Hezegovina
Semi finalist Georgi Cholakov – Bulgaria
—————————————
Overflow Speedgammon (32 players):
Winner Kaan Mutluol – Turkey
Finalist Andreas Hofmann – Germany
Semi finalist Tristan Remille – France
Semi finalist Stéphane Chenevière – France
—————————————
DMP Challenge – 1 Pointers (128 players):
Winner Wolfgang Bacher – Austria
Finalist Chris Rogers – United Kingdom
Semi finalist Vancho Janakievski – North Macedonia
Semi finalist Thomas Myhr – Denmark
—————————————
Ruling Committee:
President Bernhard Mayr (Austria)
Members John Broomfield (United Kingdom), Jörgen Granstedt (Sweden), Mihail Panovski (North Macedonia), Nodar Gagua (Georgia), Petko Kostadinov (USA), Raj Jansari (United Kingdom), Volker Sonnabend (Germany)
Head Director: Arda Fındıkoğlu – Turkey
Organization: BTA Prolet Club & WBGF

Scroll to Top